Unit details
The Iron Bull DWB Dump Trailer is a powerhouse of durability and efficiency. It comes equipped with a robust 8” monoframe I-beam construction and heavy-duty 7-gauge steel flooring, making it more than capable of handling demanding loads with ease. While it’s 2 inches shorter than our DTB model, the DWB is built with the same rugged, performance-driven user in mind. Designed for those who demand strength and simplicity, the DWB is available in standard configurations only, but don’t let that fool you—it’s packed with all the essential features you need!
2026 Iron Bull 7 x 14 – #IB0084
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | IB0084 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14990 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 3EUDB1425T1110726 |
| Stock Number: | IB0084 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | DWB 83 X 14 14990 GVWR |
| Warranty: | 3 years |
Recently Viewed Trailers
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 14.99% APR, and $5,499 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 14.99% APR, and $11,599 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 14.99% APR, and $11,890 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 14.99% APR, and $22,100 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.