Unit details
Iron Bull Roll-Off Packages. This Includes trailer plus 2 Bins.
Our DBB is Iron Bull’s first Bumper Pull Roll-Off Dump Trailer. Standard with 2- 7k axles, 10’’ I-beam and a 20k winch and cable system. 1-10k Spring Loaded Drop Leg Jack. Front Tool Box w/ Pump. The distance between the two bin support rails is 60.75″ wide. All backed by our industry leading Iron Clad Warranty. Available in 14′ – 20′ lengths.
THIS ONE CAN HANDLE THE HEAVIEST OF LOADS
Our biggest addition to our dump trailer lineup this year is the DBB Bumper Pull Roll-Off Dump Trailer. We designed this beast with a 10″ I – beam frame that can handle the heaviest of loads, 2 7,000lb electric brake axles to get you to the job site and back again and a TH-520 scissor hoist for maximum lifting power – this trailer can haul! Add a bin of your choice with 48″ 10 gauge sides, 4 1/2″ DIA front rear rollers and a 20k winch system conveniently located in the front toolbox, all designed to handle any situation you throw at it.
Take your roll-off system to the next level with the Roll-Off Deck option—a game-changer for those who need more than just dumpster hauling. This heavy-duty flat deck transforms your roll-off trailer into a multi-functional hauling platform, perfect for transporting equipment, pallets, lumber, and more. Built with the same rugged standards as our dumpster boxes, the roll-off deck features a reinforced steel frame, stake pockets, rub rails, and a durable wood floor, ensuring reliable performance under heavy loads.
2026 Iron Bull 6.92 x 16 – #IB0116
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | IB0116 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
Additional Information
| VIN: | 50HDB1625T1913117 |
| Stock Number: | IB0116 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | DBB 83" X 16' 2-7K AXLES |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.