Unit details
|
2) 3500# Rubber torsion axles (rated at 7000#) – Electric brakes – Easy lube hubs |
|
ST205/75R14 Radial tires |
|
Steel wheels, 5-4.5 BHP |
|
Removable Aluminum fenders |
|
Extruded aluminum floor |
|
A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2-5/16″ coupler |
|
4) Recessed tie rings, SS #2000 |
|
6) Stake pockets (3 per side) |
|
2) Rear stabilizer legs (1 per side) |
|
Swivel tongue jack, 1500# capacity |
|
LED Lighting package, safety chains |
|
2) 6′ Aluminum ramps |
|
Overall width = 101.5″ |
|
Overall length = 245″ / 269″ / 293″ |
2027 Aluma 6.83 x 20 – #AL0019
Aluminum Trailers, Car Trailers
$9,383Sale PriceOther Pricing Options:Price$9,383
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | AL0019 |
| Trailer Type: | Car Trailers, Aluminum Trailers |
| Color: | SILVER |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | N/A |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS2020VB310672 |
| Stock Number: | AL0019 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8220ESA-TA-EL-R-RTD |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.