Unit details
| Electric brakes & breakaway kit |
| ST205/75R14 Radial tires or ST225/75R15 Radial tires |
| Black aluminum wheels, 5-4.5 BHP or 6-5.5 BHP |
| Control valve to adjust rate of descent |
| Bed locks for travel and for locking bed in up position |
| 40″ Spread axle – removable fenders |
| Extruded aluminum floor |
| Front retaining rail |
| Fender steps |
| Tongue handle |
| Receptacle holder |
| A-Framed aluminum tongue, 44.5″ long with 2-5/16″ coupler |
| 8) stake pockets (4 per side); |
| 4) Recessed tie rings, SS 5000# |
| Padded tongue jack, 2500# capacity |
| 2 Ramps – 12″ W x 50″ L, zero approach w/ ramp storage |
| LED Lighting package, safety chains |
| Overall width = 101.5″ |
| Overall length = 270″ / 292.5″ / 317.5″ |
| Tilt = 8.5° / 7.5° / 7° |
2027 Aluma 82 x 20 – #AL0020
Aluminum Trailers, Tilt Trailers
MSRP: $19,999$15,864Sale PriceSave $4,135!Other Pricing Options:Price$19,831
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | AL0020 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailers, Tilt Trailers |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 20' 240" x 82' 984" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 82' 984" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD2023VB312394 |
| Stock Number: | AL0020 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8220H-LP-TILT-TA-EL-R-RTD |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.