Unit details
| 3500# Rubber torsion axle (rated at 2990#) – No brakes – Easy lube hubs (Rated 2990#) |
| ST205/75R14 Radial tires |
| Aluminum wheels, 5-4.5 BHP |
| Hydraulic dampener with gas lift |
| Aluminum fenders |
| Extruded aluminum floor |
| 8.5″ Front & side retaining rails |
| A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler |
| 6) Stake pockets (3 per side) |
| 4) Tie down loops (2 per side) |
| Fender Steps |
| Tongue Handle |
| Receptacle Holder |
| Swivel tongue jack, 1200# capacity |
| LED Lighting package, safety chains |
| Overall width = 101.5″ |
| Overall length = 227″ |
| 12.5° Tilt |
2027 Aluma 6.50 x 14 – #AL007
Aluminum Trailers, Tilt Trailers
$5,562Sale PriceOther Pricing Options:Price$6,953
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | AL0007 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailers, Tilt Trailers |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.50' 78" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.50' 78" |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1418VB311077 |
| Stock Number: | AL0007 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7814TILT-S |
Recently Viewed Trailers
Price:$4,536 $4,535
Financing from $96 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 14.99% APR, and $4,535 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.