Unit details
| 3500# Rubber torsion axle (rated at 2990#) – No brakes – Easy lube hubs |
| ST205/75R14 Radial tires |
| Aluminum wheels, 5-4.5 BHP |
| Aluminum fenders |
| Extruded aluminum floor |
| 8.5″ Front & side retaining rails |
| A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler |
| 6) Stake pockets (3 per side) |
| 4) Tie down loops (2 per side) |
| Fender steps |
| Tongue handle |
| Receptacle holder |
| Swivel tongue jack, 1200# capacity |
| LED Lighting package, safety chains |
| Aluminum tailgate – 75.5″ wide x 44″ long / Bi-fold – 75.5″ x 60″ long |
| Overall width = 101.5″ |
| Overall length = 225″ |
2026 Aluma 6.50 x 14 – #AL0006
Aluminum Trailers
$4,699Sale PriceOther Pricing Options:Price$7,740
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | AL0006 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailers |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.50' 78" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.50' 78" |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS141XTB309831 |
| Stock Number: | AL0006 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7814S-BT |
Recently Viewed Trailers
Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.