Unit details
| 3500# Rubber torsion axle (rated at 2990#) – No brakes – Easy lube hubs |
| ST205/75R14 Radial tires |
| Steel wheels, 5-4.5 BHP |
| Aluminum fenders |
| Extruded aluminum floor |
| 7″ Heavy duty frame rail |
| A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler |
| 4) Tie down loops (2 per side) |
| Swivel tongue jack, 1200# capacity |
| LED Lighting package, safety chains |
| Aluminum tailgate – 75.5″ wide x 44″ long |
| Overall width = 101.5″ |
| Overall length = 10′ – 175″ / 12′ – 200″ / 14′ – 225″ |
2027 Aluma 6.50 x 12 – #AL0004
Aluminum Trailers
$4,031Sale PriceOther Pricing Options:Price$4,032
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | AL0004 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailers |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.50' 78" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.50' 78" |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS121XVB310449 |
| Stock Number: | AL0004 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7812ESA-S-TG |
Recently Viewed Trailers
Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.