2026 Aluma 6.42 x 12 – #AL0003
Unit details
| 3500# Rubber torsion axle (rated at 2990#) – No brakes – Easy lube hubs |
| ST205/75R14 LRC radial tires (1760# cap/tire) |
| Aluminum wheels, 5-4.5 BHP |
| Aluminum fenders |
| Extruded aluminum floor |
| 8.5″ Front & side retaining rails |
| A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler |
| 4) Stake pockets (2 per side) |
| 4) Tie down loops (2 per side) |
| Fender Steps |
| Tongue Handle |
| Receptacle Holder |
| Swivel tongue jack, 1200# capacity |
| LED Lighting package, safety chains |
| Aluminum tailgate – 77.5″ x 44″ long / Bi-fold – 77.5″ x 60″ long |
| Overall width = 101.5″ |
| Overall length = 194.5″ |
Indiana Trailer Company Corydon, IN
Aluminum Trailers, Tilt Trailers
$6,024
$5,990
$34
| Location: | Corydon, IN |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Aluminum Trailers, Tilt Trailers |
| VIN: | 1YGUS1213VB310521 |
| Stock Number: | AL0003 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7712H-S-BT |
| Color: | Silver |
| Price: | 6024 |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length (FT): | 12' or 144" |
| Width (FT): | 6.42' or 77" |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Date: | 2026-01-14 |
Financing from $127 / mo.