Unit details
Standard
| 3500# Rubber torsion axle (rated at 2990#) – No brakes – Easy lube hubs |
| ST205/75R14 Radial tires |
| Aluminum wheels, 5-4.5 BHP |
| Aluminum fenders |
| Extruded aluminum floor |
| 8.5″ Front & side retaining rails |
| A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler |
| 4) Stake pockets (2 per side) |
| 4) Tie down loops (2 per side) |
| Fender Steps |
| Tongue Handle |
| Receptacle Holder |
| Swivel tongue jack, 1200# capacity |
| LED Lighting package, safety chains |
| Hydraulic dampener |
| Hydraulic lift for gas shock |
| Overall width = 101.5″ |
| Overall length = 194.5″ |
| 15° Tilt |
2027 Aluma 6.42 x 12 – #AL0011
Aluminum Trailers, Tilt Trailers
$4,825Sale PriceOther Pricing Options:Price$6,032
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | AL0011 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers, Aluminum Trailers |
| Color: | SILVER |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.42' 77" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.42' 77" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1215VB312187 |
| Stock Number: | AL0011 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 7712H-TILT-S |
Recently Viewed Trailers
Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.