Unit details
Introducing the latest addition to our lineup for 2025 – the Norstar DCB 10k General Duty Dump Trailer. Engineered with precision and built to last, this trailer boasts 2- 5,200 lb electric brake axles, a sturdy 10 gauge floor, a convenient barn door gate, a scissor hoist, and a host of other features. Norstar continues it’s tradition of excellence by delivering another top-quality dump trailer. With standard 20″ dump sides and the option for 2″ x 6″ side wall board caps, you can enjoy the versatility of traditional 26″ sides while reducing overall trailer weight. Plus, each DCB is backed by a 1-year limited warranty for added peace of mind. Experience superior performance with the Norstar DCB 10k General Duty Dump Trailer.
Norstar now offers a tandem axle 10k general duty dump trailer. This new dump boasts 10,000 GVWR with a 516 scissor hoist and can handle most any of your hauling needs. You can’t beat the versatility and value of this dump trailer. Designed with a 24″ deck height which makes loading and unloading easy and efficient, Perfect for your everyday tasks!
2026 Norstar 6 x 12 – #N0018
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | N0018 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | GRAY |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | Tubular |
Additional Information
| VIN: | 3EUDB1220T1112709 |
| Stock Number: | N0018 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Norstar |
| Model: | DCB 72" X 12' 2-5.2K AXLES W/ 3/16GA |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.