Unit details
Iron Bull Roll-Off Packages. This Includes trailer plus 2 Bins.
Our DBB is Iron Bull’s first Bumper Pull Roll-Off Dump Trailer. Standard with 2- 7k axles, 10’’ I-beam and a 20k winch and cable system. 1-10k Spring Loaded Drop Leg Jack. Front Tool Box w/ Pump. The distance between the two bin support rails is 60.75″ wide. All backed by our industry leading Iron Clad Warranty. Available in 14′ – 20′ lengths.
THIS ONE CAN HANDLE THE HEAVIEST OF LOADS
Our biggest addition to our dump trailer lineup this year is the DBB Bumper Pull Roll-Off Dump Trailer. We designed this beast with a 10″ I – beam frame that can handle the heaviest of loads, 2 7,000lb electric brake axles to get you to the job site and back again and a TH-520 scissor hoist for maximum lifting power – this trailer can haul! Add a bin of your choice with 48″ 10 gauge sides, 4 1/2″ DIA front rear rollers and a 20k winch system conveniently located in the front toolbox, all designed to handle any situation you throw at it.
Take your roll-off system to the next level with the Roll-Off Deck option—a game-changer for those who need more than just dumpster hauling. This heavy-duty flat deck transforms your roll-off trailer into a multi-functional hauling platform, perfect for transporting equipment, pallets, lumber, and more. Built with the same rugged standards as our dumpster boxes, the roll-off deck features a reinforced steel frame, stake pockets, rub rails, and a durable wood floor, ensuring reliable performance under heavy loads.
2026 Iron Bull 6.92 x 16 – #IB0116
Dump Trailers
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | IB0116 |
| Trailer Type: | Dump Trailers |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
Additional Information
| VIN: | 50HDB1625T1913117 |
| Stock Number: | IB0116 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Iron Bull |
| Model: | DBB 83" X 16' 2-7K AXLES |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 14.99% APR, and $8,590 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.