Unit details
| Electric brakes & breakaway kit |
| ST205/75R14 Radial tires or ST225/75R15 Radial tires |
| Black aluminum wheels, 5-4.5 BHP or 6-5.5 BHP |
| Control valve to adjust rate of descent |
| Bed locks for travel and for locking bed in up position |
| 40″ Spread axle – removable fenders |
| Extruded aluminum floor |
| Front retaining rail |
| Fender steps |
| Tongue handle |
| Receptacle holder |
| A-Framed aluminum tongue, 44.5″ long with 2-5/16″ coupler |
| 8) stake pockets (4 per side); |
| 4) Recessed tie rings, SS 5000# |
| Padded tongue jack, 2500# capacity |
| 2 Ramps – 12″ W x 50″ L, zero approach w/ ramp storage |
| LED Lighting package, safety chains |
| Overall width = 101.5″ |
| Overall length = 270″ / 292.5″ / 317.5″ |
| Tilt = 8.5° / 7.5° / 7° |
2027 Aluma 82 x 20 – #AL0020
Aluminum Trailers, Tilt Trailers
MSRP: $19,999$15,864Sale PriceSave $4,135!Other Pricing Options:Price$19,831
Quick Specs
| Location: | Corydon, IN |
| Stock Number: | AL0020 |
| Trailer Type: | Aluminum Trailers, Tilt Trailers |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 20' 240" x 82' 984" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 82' 984" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Frame Type: | Aluminum |
| Tail: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 1YGHD2023VB312394 |
| Stock Number: | AL0020 |
| Year: | 2027 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 8220H-LP-TILT-TA-EL-R-RTD |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Recently Viewed Trailers
Price:$9,383 $9,383
Financing from $198 / mo.
Instant • No credit impact
Financing Details
Monthly payment calculated based upon a 72 month loan, at 14.99% APR, and $9,383 total amount financed. Excludes tax, title, license, and doc fees. Not all buyers or vehicles will qualify. Minimum $0 monthly pmt required. Terms subject to change without notice.Other Trailer Inventory Available Now
In stock and ready to roll now in Corydon, IN.
Add spare tires and other accessories at checkout to customize your trailer.